Pravidla pro hypotéky jsou přísné, ale správné, míní Češi

“Češi z 65 % souhlasí s přísným posuzováním žadatelů o hypotéku. Pro mnohé z nich je to jediná cesta k vlastnímu bydlení.

Vysoké ceny nemovitostí současně s regulací mají dopad na pokles počtu nově sjednaných hypoték. Přesto Češi shledávají přísné hodnocení žadatelů o hypotéku jako správné (65 %). Hlavním důvodem, proč hypotéky uzavírají, je vidina vlastního bydlení, které vnímají jako jistotu. Mnohdy je pro ně potom hypotéka jedinou možností, jak vlastní bydlení získat.

Posuzování žadatele o hypotéku

Výše sjednané hypotéky se u 42 % respondentů se pohybuje v rozmezí od jednoho do dvou milionu korun. Jako největší riziko platební schopnosti je potom ve 34 % vnímána dlouhodobá nemoc nebo úmrtí spoludlužníka hypotéky. I přes tato rizika si však Češi volí dobu splácení nejčastěji na více než 20 let (66 %). Tato doba se samozřejmě také odvíjí od věku žadatele, kdy si starší lidé volí zpravidla tu kratší splatnost.

Češi jsou srozuměni s riziky, která sebou hypotéka přináší, a snaží se jim předcházet prostřednictvím pojištění. Mimo jiná má 39 % sjednáno pojištění proti neschopnosti splácet úvěr.


Zdroj dat: Průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci realizovaný v dubnu 2019 na vzorku 1 028 respondentů ve věku od 18 do 79 let.

Sdílet