Hypotéky významně zdražují

“Hypoteční úvěry začaly zdražovat a růst úrokových sazeb nabírá na síle.”

Nabídkové úrokové sazby hypotečních úvěrů od ledna 2021 rostou. Sazby s 5letou fixací z hodnoty 1,99 % na počátku ledna vystoupaly až na 2,27 % k 3. květnu 2021. Za poslední týden navíc růst nabral na síle a úrokové sazby přidaly 0,1 procentního bodu.

Hypotéky - úroky pro 5let fix

Obdobný vývoj zaznamenávají i 7leté fixace úrokových sazeb, které také na mezitýdenním srovnání přidaly 0,1 procentního bodu a vystoupaly na 2,44 %. Ještě počátkem roku přitom byla úroková sazba o 0,3 procentního bodu nižší (2,14 %).

Hypotéky - úroky pro 7let fix

Rovněž 10leté fixace úrokových sazeb od začátku roku vzrostly přibližně o 0,3 procentního bodu. Jejich růst byl ale silnější v březnu, přičemž od poloviny dubna zažívají spíše stagnaci.

Hypotéky - úroky pro 10let fix

I když sazby hypoték rostou, stále ještě je při dobré bonitě možné získat hypotéku se sazbou pod 2 procenty. Úrokové sazby námi sjednávaných hypoték se v případě bezproblémové bonity klienta, LTV do 80 % a typicky 5leté fixaci aktuálně začínají na 1,89 % – 1,99 %. Bohužel 10leté a delší fixace už jsou nyní znatelně dražší,“ říká Libor Vojta Ostatek ze společnosti Hypoexpert.


Zdroj dat: Hypoexpert; nabídkové úrokové sazby hypotéky ve výši 1,5 mil. Kč s LTV 80 %